Jdi na obsah Jdi na menu
 


KRBY

Krbem je nazýváno těleso tvořené ohništěm (otevřeným nebo uzavřeným), jeho obestavbou (sloupky, římsy, lavice) a nástavbou, tzv. dýmníkem. Vlastní dodávka tepla krbem je realizována konvekcí, tzn. prouděním vzduchu, který je ve spodní části obestavby nasáván, veden po plášti horké krbové vložky kde se ohřívá a následně je vydechován zpět do místnosti, případně dále veden do dalších místností.

 

cizek.jpg

 

 

Kvalitní krbové vložky nabízejí dnes dostatek výkonu pro přitápění i několika místností teplým vzduchem, který je ale třeba do těchto prostor nějak dopravit. Do místnosti, ve které je krb umístěn to není problém, výdech se realizuje výdechovou mřížkou umístěnou volitelně v dýmníku. Stejně jednoduše lze výdech realizovat v místnosti za zdí, ke které je krb přistaven, nebo v místnostech o poschodí výš, umístěných kolmo nad dýmníkem krbu (zde je třeba vytvořit malé výdechové lavičky, ve kterých jsou regulovatelné výdechové mřížky). Pokud si zákazník přeje vedení teplého vzduchu do vzdálenějších místností, nelze již využít jednoduchého principu samovolně stoupajícího teplého vzduchu jako v předchozích případech, ale je nutné vzduch pohánět. K tomuto pohonu se používá tzv. filtračně-ventilační jednotka. Vlastní vedení je uzavřeno do dutin vytvořených pod stropem, případně skrytých v půdních prostorách domu. Celé toto zařízení je obecně nazýváno teplovzdušné rozvody.

 

sladek.jpg

 

 

 Krbové vložky jsou jakýmsi srdcem každého krbu, kde je umístěno samotné ohniště. Krbové vložky se na přání zasazují do obestavby podle individuálního vkusu každého z nás tak aby plně zapadly do interiéru. Na našem trhu je nepřeberné množství krbových vložek různých cenových hladin, s různou kvalitou a s různými způsoby prosklení: rovné, prismatické nebo obloukové, krbové vložky dvoustranně i třístranně prosklené. Dále si můžeme zvolit, zda chceme dvířka otvírací či výsuvná. Pro milovníky otevřeného ohně se vyrábí krbové vložky, ve kterých se dá topit s vysunutými dvířky.

 

janickova.jpg