Jdi na obsah Jdi na menu
 


KACHLOVÁ KAMNA

Mimořádně úsporné, ekologické, dlouhodobě účinné a tím i minimálně ekonomicky náročné topidlo. Pracují na základě sálavého akumulačního systému.

 

Hlavní funkcí kachlových kamen je dodávání tepelné energie do vytápěných prostor. Nedílnou součástí kachlových kamen je topeniště, tahový systém a otopné (sálavé) plochy. V topeništi hořením dřeva vzniká tepelná energie. Za topeništěm jsou umístěný a správně dimenzovány tahy, které odvádějí spaliny do komína. Tím do sebe přebírají vytvořenou tepelnou energii, kterou dále předávají do pláště kachlových kamen.

hatlapatka.jpgTeplo šířící se rovnoměrně po celé místnosti, neprohřívá pouze vzduch, ale přímo předměty a osoby, čímž vytváří ideální tepelnou pohodu - tzn. stejná teplota u stropu i u podlahy vytápěného prostoru. Povrchová teplota kachlových kamen dosahuje maximálně 60°C a nedochází tedy k vysoušení vzduchu a přepalování prachových částic, tak  jak se děje na kovových plochách radiátorů či jiných kovových prostředcích vytápění. Při délce topení 1-2 hodiny dokáží kachlová kamna předávat teplo do prostoru p dobu 12 až 24 hodin bez nutnosti dalšího přikládání. Účinnost kachlových kamen a kachláků činí až 85%.

Nevýhodou kachlových kamen je delší doba potřebná k jejich rozehřátí a následnému předávání tepla, což je ale vyváženo dlouhou dobou výhřevnosti (akumulace).